Podpora pomáhajúcich profesií 3

„Kompenzácia poplatku v školskom klube detí za žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a v hmotnej núdzi 2“

Cieľom výzvy je podpora účasti sociálne znevýhodnených žiakov na aktivitách školského klubu detí. Nástrojom na naplnenie cieľa je kompenzácia poplatkov za ŠKD pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, resp. z rodín v hmotnej núdzi. Tým sa  odstráni hlavná prekážka (poplatky za ŠKD) pri zapojení sa žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia, resp. z rodín v hmotnej núdzi do činnosti ŠKD.

„Pomocný vychovávateľ v materskej škole“.

Cieľom výzvy je podpora materských a špeciálnych materských škôl prostredníctvom zamestnania pomocného vychovávateľa ako nepedagogického zamestnanca na pomoc pri poskytovaní povinného predprimárneho vzdelávania deťom so zdravotným znevýhodnením a/alebo deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Program „„Pomocný vychovávateľ v materskej škole“ je realizovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR .

Názov projektu: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov

• Kód projektu: 312011Y720
        • Kód výzvy: OPLZ-PO1/2019/NP/1.1.1-05
        • Operačný program: Operačný program Ľudské zdroje
        • Spolufinancovaný z: Európsky sociálny fond
        • Prioritná os: 1. Vzdelávanie
        • Investičná priorita: 1.1 Zníženie a zabránenie predčasného skončenia školskej dochádzky a podporou prístupu ku kvalitnému predškolskému, základnému a stredoškolskému vzdelávaniu formálnych, neformálnych a bežných spôsobov vzdelávania za účelom opätovného začlenenia do vzdelávania a prípravy.
        • Špecifický cieľ: 1.1.1 Zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.
        • Miesto realizácie projektu: Bratislavský kraj, Banskobystrický kraj, Žilinský kraj, Košický kraj, Prešovský kraj, Nitriansky kraj, Trenčiansky kraj, Trnavský kraj.
        • Cieľová skupina: Deti, predovšetkým tie, ktoré navštevujú materské školy a žiaci základných a stredných škôl, vrátane detí/žiakov so ŠVVP.
        • Celková dĺžka realizácie hlavných aktivít projektu: 40 mesiacov
        • Začiatok realizácie hlavných aktivít projektu: 8.2019
        • Ukončenie realizácie hlavných aktivít projektu: 11.2022
        • Celková výška oprávnených výdavkov: 54 913 649,88 €
        • Percento spolufinancovania zo zdrojov EÚ a ŠR: 100%

Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“ nadväzuje na predchádzajúci národný projekt „Škola otvorená všetkým“, ktorého cieľom bolo podporou inkluzívneho vzdelávania a skvalitnením profesijných kompetencií PZ a OZ  zabezpečiť rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšiť výsledky a kompetencie detí a žiakov.

Národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov“ zabezpečuje implementáciu princípov inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách prostredníctvom podpory pedagogických asistentov, asistentov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a členov inkluzívneho tímu (školský psychológ, špeciálny pedagóg a sociálny pedagóg) na školách.

Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov významne podporujú pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany pedagogických asistentov (PA), asistentov učiteľa pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením (AU) a členov inkluzívnych tímov.

Členovia inkluzívneho tímu:

• sociálni pedagógovia
        • školskí špeciálni pedagógovia
        • školskí psychológovia

Cieľom národného projektu je:

• implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách, ktoré sú zaradené do siete škôl a školských zariadení SR,
        • vytvoriť predpoklady na zlepšenie výchovnovzdelávacích výsledkov detí a žiakov,
        • zvýšiť inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu.

„Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.“

Názov projektu: Spolu múdrejší 3“ je realizovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR

SPOLU MÚDREJŠÍ 2

Naša škola sa  úspešne zapojila do výzvy MŠVVaŠ SR „Spolu múdrejší 3“. Program Spolu múdrejší 3 je určený na podporu škôl, ktoré budú prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, ohrozených školským neúspechom, alebo žiakom, ktorí potrebujú pomoc s učivom, vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v mimoškolských hodinách v stanovenom rozsahu.
        Cieľom výzvy bolo podporiť projekty zamerané na vyrovnávanie rozdielov vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach žiakov, ako aj na elimináciu rizika opakovania ročníkov a predčasného ukončenia vzdelávania žiakov. Prostredníctvom naplnenia tohto čiastkového cieľa sa malo zabezpečiť naplnenie hlavného cieľa reformy, ktorým je zmierňovanie dopadov pandémie vo vzdelávaní na základných školách, ako aj zmiernenie negatívneho dopadu pandémie na ďalšie vzdelávanie žiakov.

Program Spolu múdrejší 3 bol určený na podporu škôl, ktoré prostredníctvom kvalitného a dostupného doučovania svojich žiakov, ohrozených školským neúspechom, alebo žiakov, ktorí potrebujú pomoc s učivom, vytvárať podmienky na zlepšovanie ich vedomostí a zručností v mimoškolských hodinách v stanovenom rozsahu.

Finančné prostriedky sú poskytnuté z prostriedkov mechanizmu Plánu obnovy a odolnosti .

Doučovanie v našej škole sa realizuje v mesiacoch január, február, marec, apríl, máj, jún 2022. Vytvorených je 10 skupín z MRK . Do projektu je zapojených minimálne 40 žiakov, počet môže byť vyšší, závisí od dochádzky žiakov do školy. Škola získala na realizáciu projektu FP vo výške 11 000 Eur.

• Nadpis

• Kontakty

• Základná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským -Alapiskola és Óvoda,
      • 0911931023